Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Powstają zielone ulice Wrocławia wzdłuż ulic Legnickiej i Lotniczej. Jeszcze jesienią 2022 r. posadzonych tam zostanie kilkaset drzew.
Kolejne nasadzenia spółka Wrocławskie Inwestycje zamierza zrealizować wiosną 2023 roku. W większości drzewa przyjadą do stolicy Dolnego Śląska z Holandii, ze szkółki z ponad 100-letnim stażem. Specjaliści wybrali 16 różnych gatunków.
Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen dla 10 osób
Drzewa to naturalne klimatyzatory miasta, filtry gleby, wody i powietrza, które obniżają temperaturę, zatrzymują deszczówkę, która inaczej trafiłaby do studzienek, poprawiają jakość powietrza. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Wiemy jak to jest ważne, dlatego cieszę się że ponad 900 drzew pojawi się wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Dzięki zrealizowanym inwestycjom już teraz 81 procent wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu.
Galeria zdjęć
W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe, bo w bliskiej odległości zieleń ma aż 9 na 10 mieszkańców Wrocławia.
Projekt zazielenienia był długo analizowany przez ekspertów ze względu na rozbudowane sieci podziemne oraz inżynierię ruchu. Na tych dwóch ulicach posadzimy w sumie 932 drzewa. Planujemy nasadzić na ul. Legnickiej 403 sztuki, a na Lotniczej 529 sztuk. Wcześniej jednak musimy wymienić grunt, a także kompleksowo przygotować miejsca pod nasadzenia, aby drzewa miały komfortowe warunki rozwojuKatarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
Sadzenie zaczęło się w listopadzie i potrwa do pierwszych mrozów
Drzewa będą sadzone od listopada, do momentu, kiedy będą sprzyjały temu warunki atmosferyczne. Co ważne, kilkanaście drzew – tam, gdzie jest to możliwe – ma pojawić się w bliskim sąsiedztwie przystanków tramwajowych.
Wrocław prowadzi szereg działań mających na celu zwiększenie liczby zielonych obszarów. Już teraz zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie ponad 10 tys. hektarów, czyli 41 procent powierzchni miasta. Zdecydowana większość z tych terenów to parki, zieleńce czy zieleń nadrzeczna, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną – czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu.
16 gatunków drzew na Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu
Konsultanci magistratu z Uniwersytetu Przyrodniczego zdecydowali, że na Legnickiej i Lotniczej nasadzonych zostanie aż 16 gatunków drzew, wśród nich:
- klony polne Elsrijk,
- lipy szerokolistne;
- jesiony wyniosłe;
- klony pospolite;
- brzozy brodawkowate;
- lipy drobnolistne;
- leszczyny tureckie;
- świdośliwy Lamarcka;
- klony jawory;
- kasztanowce czerwone;
- ambrowce amerykańskie;
- lipy drobnolistne Greenspire;
- klony pospolite Schwedleri;
- platany klonolistne;
- topole osiki Erecta.
Decyzje o doborze gatunków zostały podjęte po analizie istniejących drzew w okolicy, tak aby zieleń była spójna w krajobrazie miasta. Wybrane zostały także drzewa, które będą dobrze sobie radziły w trudnych warunkach miejskich, przy ruchliwych arteriach komunikacyjnychprof. Monika Ziemiańska, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego