Krytyczna jakość powietrza we Wrocławiu - jakie są zalecenia?
W przypadku krytycznej jakości powietrza zalecane jest pozostanie w domu. Dotyczy to zwłaszcza:
- osób starszych,
- kobiet w ciąży,
- dzieci,
- osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych,
- astmatyków,
- pozostałych grup szczególnie podatnych na działanie szkodliwych czynników.
Osoby narażone mogą odczuwać skutki zdrowotne, dlatego tak ważne jest ograniczenie spędzania czasu na zewnątrz.
Z powodu krytycznej jakości powietrza zaleca się wszystkim, aby w razie konieczności wyjścia z domu, poruszać się komunikacją miejską. Pozwoli to na ograniczenie emisji spalin wytwarzanych przez auta.

Krytyczna jakość powietrza we Wrocławiu - z czego należy zrezygnować?
Ze względu na krytyczną jakość powietrza we Wrocławiu zaleca się również, aby zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz, jak np. przejażdżka rowerowa czy spacer. Nie należy również korzystać z jazdy samochodem. Zaleca się także, aby zrezygnować z palenia w kominku rekreacyjnym. Powód? Palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, dlatego zalecane jest ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu.
Dlaczego we Wrocławiu jest krytyczna jakość powietrza?
Wpływ na krytyczną jakość powietrza mają ogrzewanie mieszkań i domów w nieodpowiednich urządzeniach oraz zanieczyszczenia komunikacyjne. We Wrocławiu źródłem smogu są w 60 proc. paleniska domowe, czyli piece i kominki. W 25 proc. smog napływa nad Wrocław z sąsiednich miejscowości, natomiast pozostałe 15 proc. to emisja komunikacyjna (pochodząca z ruchu drogowego).
Nie bez znaczenia jest także występujące we Wrocławiu zjawisko meteorologiczne nazywane inwersją. Gdy mgła wymiesza się ze spalinami i dymem jest dociskana od góry ciepłą warstwą powietrza, przez co nie może się unieść. Wówczas nad miastem unosi się smog, który ma wyjątkowo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Kiedy najczęściej jest krytyczna jakość powietrza we Wrocławiu?
Najwięcej smogu jest w sezonie jesienno-zimowym, od listopada do lutego. Ma to związek z sezonem grzewczym, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, w związku z czym konieczne jest ogrzewanie budynków mieszkalnych.
W wielu domach, mieszkańcy Wrocławia wciąż palą w piecach, wykorzystując nieodpowiedniej jakości paliwo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w sezonie zimowym — ze względu na niskie temperatury na dworze — częściej, niż latem przemieszczamy się samochodem.