Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mierzenie i ważenie węża z rodziny dusicieli to nie taka prosta sprawa: pyton ciemnoskóry (Python bivittatus), którego możecie zobaczyć na filmie, wił się (jak to wąż), owijał na ramionach opiekunów i był w nieustannym ruchu. W każdym razie nie można powiedzieć, że współpracował.
Zobaczcie na filmie opublikowanym przez ZOO Wrocław w mediach społecznościowych, jak wyglądało mierzenie.
Wąż dusiciel ma prawie 3 metry długości!
Ostatecznie pomiary się udały i pracownicy ustalili, że ich podopieczny ma obecnie 2,80 m długości. Zdołali go także zważyć (sposobem!). Wynik: 22,15 kg.
W mierzeniu brało udział aż 5 osób, a to oznacza, że potrzebna jest jedna osoba na mniej więcej pół metra węża!
A właściwie dlaczego go mierzono?
Nasz wąż, choć ma już ponad 20 lat, nadal rośnie i zmienia skórę, dlatego raz na kilka lat sprawdzamy, jakie osiągnął rozmiary. Mierzymy i ważymy także inne zwierzęta, np. żółwie słoniowe.Magdalena Fabiszewska-Jerzmańska, inspektorka z Terrarium
Takie węże dorastają nawet do 6 metrów!
Widoczny na filmie pyton ciemnoskóry jest najdłuższym wężem w naszym Terrarium, jednak jego żyjący w naturze krewni mogą mieć nawet 6 metrów długości. Węże te są potężniejsze nawet od anakondy.
Osobniki tego gatunku w naturze żyją w lasach tropikalnych i subtropikalnych, m.in. w
- Indiach,
- Chinach,
- Kambodży,
- Wietnamie,
- Indonezji.
Nie są jadowite, ale swoje ofiary oplatają własnym ciałem i duszą. Potrafią szeroko rozwierać szczęki i połykać całkiem spore zwierzęta, nawet tak duże jak makaki.
Pyton ciemnoskóry zagrożony wyginięciem
Ich los nie jest jednak łatwy: pytony ciemnoskóre są zagrożone wyginięciem m.in. z powodu nielegalnego handlu ich mięsem i skórami. Odławiane są także dla hodowców. Poza tym niszczone są ich siedliska.