Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Uważać powinny przede wszystkim osoby spacerujące z psami. W celu zapobiegania zetknięcia się zwierząt domowych z padłymi dzikami zakażonymi ASF, konieczne jest trzymanie psów na smyczy podczas spacerów. Zapewnia to stałą kontrolę naszego zwierzaka i eliminuje ryzyko zetknięcia się go z zakażonymi szczątkami.
Zauważysz padłego dzika? Zgłoś to
Ponadto, w przypadku zauważenia padłego dzika na terenie Wrocławia, można ten fakt zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 71 347 98 20. Jest to organ, do którego należy zwalczanie choroby zwierząt afrykańskiego pomoru świń.
Zgłoszenie powinno określać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne, współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę i stan znalezionych w danym miejscu szczątek dzików.
Zgłoszenia można też kierować do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. (71) 770 22 22.
Wszystko to ma służyć informacji dot. skali występowania choroby zwierząt w rejonie i pozwolić podjąć działania zapobiegawcze.
ASF nie jest groźne dla ludzi, ale ma inne negatywne skutki
Afrykański pomór świń (ASF), nie jest groźny dla ludzi, jednak może spowodować znaczne straty dla gospodarki poprzez infekowanie trzody chlewnej na masową skalę. Wirus tej choroby może być przenoszony przez dziki a także inne zwierzęta, w tym domowe - w przypadku ich kontaktu z wirusem a następnie przeniesieniem go w miejsca utrzymywania świń.
Wrocław w pomarańczowej strefie - obszar objęty ograniczeniami II
Organy weterynaryjne nałożyły pewne ograniczenia dotyczące postępowania z dzikami. Polska została podzielona na trzy strefy, w których ograniczenia te obowiązują w mniejszym lub większym stopniu.

Wrocław znajduje się obecnie w strefie pomarańczowej, tzw. obszar objęty ograniczeniami II, w którym zakazane jest m.in. przemieszczanie żywych dzików. Ograniczenia dotyczą także polowań prowadzonych przez myśliwych.
ASF – zalecenia Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej
Zalecenia Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w związku z ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie spuszczać psów ze smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.